Zdravi recepti za učinkovito hujšanje
Hujšanje je za marsikoga nadležno in naporno opravilo, ki po vsem času in trudu ne prinese pričakovanih rezultatov. Razočaranje je praktično zagotovljeno v primeru, da si pri hujšanju ne postavimo realnega cilja in točnega načrta. Pri tem pa moramo vedeti, da se hujšanje začne v kuhinji – mnogi se prenagljeno osredotočijo na gibanje in fitnes, prehranskih navad pa ne prilagodijo, kar gotovo ne bo najboljša rešitev.
Za učinkovito hujšanje so na voljo nekateri zdravi recepti, ki ponujajo bistveno boljši učinek na dolgi rok. Treba se bo nekoliko bolj pozorno posvetiti načrtu, ki ga imamo za hujšanje, najprej moramo ugotoviti, kakšna je sploh pot do idealne teže. V vsakem primeru bo bolj smiselno več pozornosti nameniti jedilniku, gibanje pa naj predstavlja le še piko na i.
Kazalo strani:
Energija, skrita v hrani
Odvečni kilogrami so pravzaprav oblika energije, ki se v telesu skladišči, v telo pa jo seveda vnašamo s hrano. Največji krivec za nabiranje maščobnih oblog so vsekakor visokokalorične jedi, ki jih hitro pojemo preveč. Gre torej za povsem enostavno enačbo, ki vključuje vnos energije skozi hrano in porabo energije pri delovanju telesa – če je vnos prevelik, poraba pa prenizka, se bo energija nalagala v obliki maščobnih oblog in dodatnih kilogramov.
Najlažje bo torej shujšati tako, da omejimo vnos energije v telo. To ne pomeni, da moramo stradati, pravzaprav je to napačen pristop, ki bo skoraj gotovo prinesel nasproten rezultat. Veliko bolje bo, da jedilnik prilagodimo tako, da lahko še vedno normalno jemo, a pri tem v telo ne vnašamo velikih količin energije. Namesto jedi, ki imajo visoko vsebnost energije, nam zdravi recepti ponujajo alternative, s katerimi se lahko prav tako nasitimo, a v telo ne vnesemo pretiranih zalog nepotrebne energije.
Kaj sodi na zdrav jedilnik?
Najbolj značilne sestavine takšnih zdravih receptov so vsekakor različne vrste zelenjave, ki imajo praktično zanemarljivo energijsko vrednost, tako da je možno pripraviti obilne obroke in se dobro nasititi brez pretiravanja. Priporočljivo je tudi sadje, pri katerem pa je že treba paziti, saj vsebuje fruktozo in ga lahko hitro pojemo preveč. Zdravi recepti ne zahtevajo drastičnih sprememb, ne bo se treba omejiti le na solate, v začetku je dovolj že to, da prilagodimo obstoječi jedilnik in zamenjamo nekatere jedi z bolj ugodnimi alternativami. Izberemo recimo pusto meso in ribe, izogibamo se suhih mesnin, predelanega mesa in mastnih jedi, predvsem pa iz prehrane izločimo sladice in prigrizke, ki so najpogostejši krivec za nabiranje odvečnih kilogramov.
Z dobrim načrtovanjem in vestnim izpolnjevanjem zastavljenih nalog je možno slediti načrtu do popolne linije in zdrave telesne teže. Začne se pri zdravih receptih in urejeni prehrani, vsekakor pa je treba pomisliti še na druge komponente zdravega življenjskega sloga, omeniti gre predvsem redno gibanje in izogibanje stresu. Več na zdravi-recepti.si