Kako deluje rekuperator zraka?

Ste kdaj ob vstopu v starejšo ali slabo izolirano hišo, zaznali vonj po vlagi? Morda zgolj »slab zrak« v prostoru? No, takšna hiša prav gotovo nima rekuperator zraka! Vse zgradbe, ki imajo vgrajen ali centrali ali lokalni rekuperator zraka, so dobro prezračene, brez vlage in sledi o »slabem zraku«. Pri današnjih, energetsko varčnih gradnjah, ko so ometi in fasade narejene tako, da hiša dejansko tesni, lahko predstavlja naravno prezračevanje z odpiranjem oken, resen problem. Zakaj?

Rekuperator zraka
Rekuperator zraka je sestavni del prezračevalne naprave

Zato ker nam vsa energija, ki jo poleti uporabimo za hlajenje prostora, uide skozi okna, ko želimo prostor prezračiti. V takih primerih gre zgolj za izgubo energije in ne vračanje le te. Zato je rekuperator zraka, več kot dobrodošla zadeva! S pomočjo le tega, bo postalo odpiranje oken preteklost. Proces rekuperacije namreč sam po sebi zagotovi svež zrak v prostoru, pri tem pa izgubimo le minimalno količino energije.

Rekuperator zraka je sestavni del prezračevalne naprave, sestavljen pa je iz umetne mase in vzporedno položenih plošč, katere služijo za pretok zraka iz toplejšega na hladnejši medij. Kako deluje? Pri procesu rekuperacije poleti hladen in onesnažen zrak po eni plasti odhaja iz zgradbe. Po drugi, ločeni plasti, pa topel in svež zrak prihaja nazaj v zgradbo. Lahko bi rekli, da zrak »odloži« lastno energijo na rekuperacijsko maso, katero sestavlja večje število plasti. Te plasti so prevodne in obstojne. Iz teh plasti se nato energija prenese naprej. Sam proces se odvija v rekuperatorju klimatske naprave, v katerem se energija »slabega zraka«, prenese na svež zrak brez, da bi se pri tem med seboj pomešala. Na ta način pridobimo v prostor svež zrak, iz prostora pa izgine ves odpadni zrak. Proces rekuperacije občutno zniža obratovalne stroške, saj znižuje potrebo po hlajenju oziroma dogrevanju.

Pri vseh novodobnih gradnjah, strokovnjaki toplo priporočajo umestitev rekuperatorja, ker je resnično najboljša izbira za prezračevanje in zmanjšanje porabe energije, še zlasti pri pasivnih ali energetsko varčnih zgradbah. Marsikomu je ta prezračevalni sistem še neznana zadeva in pogosto se ljudje ne odločijo za rekuperator zraka, ker to po njihovem mnenju prinese le še dodatni strošek pri gradnji. A na to ne glejte kot na strošek, temveč kot na investicijo, katera se vam bo povrnila v kratkem času, povrhu vsega pa bo vaše udobje bivanja dvignila na višji nivo – k temu pa vsi stremimo, kajne?

Preberite si tudi naslednji članek: Izdelovanje rotirajočih rezilnih orodij

Podobne teme: