Kaj je mejna osebnostna motnja?
Kazalo strani:
Razlogi za nastanek osebnostnih motenj
Kot prej omenjeno, moderna psihologija šele pričenja razumevati človeški um, kako deluje, ter kaj nanj pozitivno in negativno vpliva. Dejstvo pa je, da se v večini primerov mejna osebnostna motnja razvije zaradi različnih travm, ki jih je posameznik doživel v otroštvu ali najstniških letih.
Tako so glavni vzroki:
Genetika posameznika
Obstajajo dokazi, da se lahko duševne motnje podedujejo. Seveda to ne pomeni, da če je nekdo v družini imel ali ima neko motnjo, da jo bodo podedovali otroci. Je pa res, da so morda zaradi tega bolj izpostavljeni razvoju različnih mentalnih bolezni.
Naloge kliničnega psihologa
Zdravljenje duševnih motenj zahteva izredno veliko strokovnega znanja o človeški psihologiji. Tako je klinični psiholog strokovnjak na področju prepoznavanja in zdravljenja različnih bolezni in stanj uma, kot je depresija, anksioznost ipd.
Klinični psiholog ima doktorat opravljen iz klinične psihologijp. To je tudi zahteva, da lahko prične zdraviti paciente ter jim pomaga razviti orodja za srečevanje s čustvenimi izzivi.
Psiholog pa se neprenehoma izobražuje ter ima dostop do najnovejših raziskav, zdravil in tehnik za zdravljenje različnih vrst duševnih motenj.
Komplikacije, ki jih povzroča osebnostna motnja
Resnica je, da mejna osebnostna motnja povzroči trpečemu posamezniku nemalo težav. Te pa zelo negativno vplivajo na kvaliteto njegovega ali njenega življenja. Tako pa tudi težje vzdržuje intimne odnose, zaposlenost, uspeh v šoli, dobro samopodobo ipd. Vse to pa se odraža v:
- Redni izgubi ali menjavi zaposlitve
- Vpletenost v nasilne odnose
- Nezaželeni nosečnosti
- Spolnih boleznih
- Nesreč z motornimi vozili
- Poskusu samomora
Seveda pa ima omenjena motnja tudi veliko fizičnih učinkov na telo, kot so:
- Težave s spanjem
- Izguba apetita
- Hitro izguba ali pridobitev teže
- Težave s pozornostjo
- Bolečine v telesu