Družinska psihoterapija vzpostavlja dobre odnose med družinskimi člani

Družinska psihoterapija, ki ji pravimo tudi sistemska terapija, je osredotočena na iskanje načinov, kako pomagati družinskim članom, ki se znajdejo v stiski. Svetovanja so namenjena tako staršem, kot malo večjim otrokom in najstnikom. Procesa pa se lahko udeležijo tudi drugi člani družine, ki so med seboj v tesnih odnosih. 

Psihoterapevt med procesom raziskuje poglede in odnose med starši in otroki, zato da bi razumel težave, ki jih imajo in bi jim tako lahko pomagal s svojim znanjem in izkušnjami. Terapevt pomaga razviti zdravo medsebojno komunikacijo. Prav tako pomaga družinam spremeniti, razviti in razrešiti konflikte. 

Prvo svetovanje in obravnava pri psihoterapevtu 

Psihoterapevtski proces se prične z uvodnim srečanjem, kjer člani družine ali starši terapevtu predstavijo ključne težave in stiske, ki pestijo družino. Svetovalec nato postavlja različna vprašanja, da bi razumel, kako osebe čutijo in razmišljajo. Tu so pomembna tudi stališča in mnenja, ki jih imajo posamezni družinski člani. Nato terapevt pojasni, kako družinska psihoterapija deluje in kaj lahko pričakujejo pri nadaljnjih srečanjih. 

Psihoterapevtska srečanja za otroke in mlade odrasle 

Velikokrat se na pobudo staršev terapije udeležijo tudi otroci, ki so lahko še osnovnošolci, najstniki ali pa mladi odrasli. Če se otrok sooča z določenimi težavami, ki vplivajo na celotno družino, tedaj je družinska psihoterapija najbolj primerna vrsta svetovanj. Pri tem razrešuje težave otrok in mladih odraslih, kot so: 

  • Vedenjske težave, težave s pozornostjo in prekomerno aktivnostjo 
  • Čustvene stiske, ki vključujejo tesnobo, depresijo, bipolarno motnjo in težnjo k samomorilnosti. V primeru resnejših duševnih bolezni je potrebno tudi farmakološko zdravljenje. 
  • Psihosomatske težave, ki se izražajo v telesnih bolečinah, predvsem na področju dihal in prebave 
  • Zasvojenosti in zloraba drog 
  • Motnje prehranjevanja, vključno z anoreksijo, bulimijo in debelostjo 

Terapije razrešujejo težave, ki vplivajo na celo družino 

Psihoterapevtska srečanja so namenjena tudi za vse člane družine, na katere vplivajo težave odraslih. V primeru, da težave izvirajo iz odnosa med partnerjema oziroma zakoncema, se pri tem priporoča tudi terapija, ki nudi pomoč parom. Sicer pa se težave odraslih, ki vplivajo tudi na otroke, največkrat navezujejo na: 

  • Težave v odnosih s konflikti 
  • Nasilje v družini 
  • Motnje razpoloženja, kot je anksioznost in depresija
  • Zloraba alkohola in drog 
  • Prilagoditev kronični telesni bolezni 

V centru za psihoterapijo, svetovanje in izobraževanje Psihovital v Mariboru vodi družinsko psihoterapijo priznana psihoterapevtka in vodja centra dr. Maja Kus Ambrož, ki ima dolgoletne izkušnje pri pomoči družinam v stiski.  

Podobne teme: