Zaradi visokega krvnega pritiska vsako leto umre na milijone ljudi po celem svetu

Ali veste, da je v Sloveniji hipertenzija morliec številka ena? Seveda ne samo v Sloveniji, ampak tudi na svetu! Evropsko kardiološko društvo je določilo mejo normalnega krvnega pritiska. Objavili so, da je normalni krvni pritisk:

1. 140 (sistolični – zgornji)

2. 90 (diastolični – spodnji)

Če je tvoj krvni pritisk nad temi vrednostmi, pomeni, da imaš hipertenzijo. Da je hipertenzija lahko nevarna, ti bo jasno v nadaljevanju. Visok krvni pritisk lahko resno škoduje tvojemu zdravju.

Nevarnosti, ki jih povzroča hipertenzija – tihi morilec

Neodkrita hipertenzija lahko povzroči številne zaplete v daljšem časovnem obdobju. Nekatere od njih so:

Arterijska poškodba

Visok krvni pritisk lahko uniči notranjost arterij. Poškodba arterij povzroči nastanek arterioskleroze in utrjevanje arterij. Utrjevanje arterij pomeni, da arterije izgubijo elastičnost velikih in srednje velikih arterij.

Arterioskleroza dodatno ustvarja pogoje za pojav ateroskleroze – kopičenje maščob v arterijah, kar povzroča strdke.

Visok krvni pritisk lahko povzroči tudi slabljenje arterijskih sten. Sčasoma postanejo tako tanke, da začnejo krvne žile nenormalno zatekati. Posledice so pokanje arterij in notranja krvavitev.

Poškodbe srca

Tvoje srce je odgovorno za oskrbo celotnega telesa s krvjo. Ko imaš visok krvni pritisk, se pogosto zgodi, da pride do bolezni srčnih arterij. Ta bolezen prepreči pretok krvi v srce. Leva stran srca se lahko poveča zaradi večjega delovanja levega prekata.

Vse to slabi srčno mišico, ki lahko na koncu popolnoma oslabi. Visok krvni pritisk povzroči bolečine v prsih, aritmijo ali srčno kap v 96%.

Poškodba možganov

Posledice hipertenzije so lahko usodne. Poleg srčnega napada lahko pride tudi do kapi ali mini možganskih kapi. To se lahko zgodi zaradi začasne prekinitve oskrbe možganov s krvjo zaradi nastanka strdkov.

Poškodbe ledvic

Tako kot vsi drugi organi, so tudi ledvice odvisne od zdravega in stalnega krvnega pretoka. To je nujno za njihovo pravilno delovanje. Ko se normalen krvni pretok, zaradi visokega krvnega tlaka poruši, pride do poškodb ledvic. Ledvice tako ne morejo pravilno filtrirati škodljivih snovi. Takrat prične slabeti funkcija njihovih posameznih delov, kakor tudi funkcija ledvic v celoti.

Tukaj lahko pride do pojava anevrizme, toda v tem primeru gre za anevrizmo ledvic. Pojavijo se otekline na ledvicah, ki lahko začnejo pokati in povzročijo notranjo krvavitev. To lahko še dodatno poškoduje ledvice in zmanjša njihovo učinkovitost. Posledice so popolno propadanje ledvic, kar pripelje do neizogibne presaditve ledvic.

Ostale komplikacije in posledice visokega krvnega pritiska

Če vse to ni dovolj za razmislek in začetek uravnavanja krvnega pritiska, obstaja še nekaj komplikacij:

  • poškodbe očesnih krvnih žil
  • poškodbe optičnega živca
  • spolna disfunkcija,
  • izguba kostne mase
  • apneja (zadušitev) v spanju
  • različnih napai.

To ne pomeni, da je vzrok vseh teh bolezni le visok krvni pritisk. Vendar pa lahko hipertenzija vsekakor pripelje do vseh teh simptomov in ene ali več bolezni.

Vzemi si čas in redno nadziraj krvni pritisk. Izboljšaj svojo prehrano in način življenja, da preprečiš prekomerno telesno težo. Debelost in zvišan holesterol sta najpogostejša vzroka za nastenek visokega krvnega pritiska. Oglejte si tudi projektno knjigo Omega936 Project. Sprejmi potrebne ukrepe za zmanjšanje krvnega pritiska in ohranitve zdravja svojih organov.

Podobne teme: