Življenjski stroški v Sloveniji

Ste kdaj razmišljali o tem, iz česa je najbolje razvidna blaginja gospodinjstev in kako se lahko izračuna oziroma ugotovi minimalne življenjske stroške? Če smo vas ujeli v trenutku, ko so ti podatki za vas nujno potrebni, potem si le vzemite čas in preberite koristne nasvete, kjer bodo imeli osrednje mesto tudi življenjski stroški v Sloveniji.

Ugotovili boste, na kateri metodologiji temelji ideja, iz česa je razvidna blaginja posameznega gospodinjstva in kako lahko najhitreje izračunate minimalne življenjske stroške. Poleg tega vas v nadaljevanju čaka še veliko koristnih informacij na temo življenjskih stroškov.

Življenjski stroški v Sloveniji

Minimalni življenjski stroški

Minimalni življenjski stroški v Sloveniji in tudi drugje po svetu se izračunajo kot produkt stroškov prehrane in recipročne vrednosti deleža celotnih izdatkov, ki ga določeno gospodinjstvo porabi za hrano. Za stroške prehrane obstajajo splošno sprejeti standardi.

Življenjski stroški v Sloveniji

Blaginja nekega gospodinjstva je razvidna iz njenega deleža izdatkov za hrano v celotnem družinskem proračunu. Ta metoda ugotavljanja temelji na ideji znanega raziskovalca Engela. Raziskave so pokazale, da se z rastjo dohodka izdatki za hrano povečujejo manj sorazmerno. Posledično se njihov delež v celotnih izdatkih zmanjšuje.

Izračun minimalnih stroškov na vsakih pet let

Zakon določa, da bi moralo Ministrstvo za delo, družino in socialno varnost na vsakih pet let izračunati znesek minimalnih življenjskih stroškov. Glede na izračun bi morali nato zvišati denarno pomoč, če bi bilo to potrebno.

Koliko zapravimo za življenjske potrebščine?

Podatki, koliko povprečno gospodinjstvo zapravi za življenjske stroške v Sloveniji, so dostopni na Statističnem uradu RS. Leta 2015 smo v povprečju za prevoz porabili 3600 evrov, za hrano in pijačo 2617 evrov, za oblačila 1158 evrov, za stanovanje pa 859 evrov. Skupni znesek vsega je 17 334 evrov. Tovrstni izračun je torej podlaga za izračun minimalnih življenjskih stroškov. Ti pa so podlaga za določanje zneska za denarno socialno pomoč.

Da se minimalni življenjski stroški v Sloveniji spreminjajo, lahko ugotovite, če bi na Statističnem uradu RS preverili, kaj se je na primer dogajalo v letu 2012. Takrat je bil skupni znesek stroškov prevoza, hrane in pijače, oblačil in stanovanja 16 797 evra. Kot zanimivost pokukajmo še dobrih deset let nazaj, in sicer v leto 2008. Takrat je bil skupni znesek stroškov 17 482 evrov.

Podobne teme: