Zavorni sistem ABS
Za varno vožnjo z avtomobilom je nujen tudi brezhibno delujoč zavorni sistem. Slednji je sestavljen iz različnih avto delov, kot so recimo zavorne cevi, ABS senzorji in obroči, zavorni cilindri in diski ter še marsikaj drugega. Vse našteto pa je tisto, kar skrbi za nemoteno zaviranje, vendar pa je prav sistem ABS tisti, ki poskrbi še za večjo varnost.
Kazalo strani:
Aktivni varnostni sistem
Zavorni sistem ABS je aktivni varnostni sistem oziroma Anti-Lock Braking System, ki poskrbi za bolj varno zaviranje, saj prepreči blokiranje koles, do katerega bi lahko prišlo pri hitrem in močnem pritisku na zavoro. Če zablokirajo kolesa, zablokira tudi volan in z avtom je tako nemogoče kontrolirano upravljati. V najboljšem primeru avto v takšni situaciji le zanese ali ga zavrti, seveda pa lahko prav to povzroči tudi nesreče. Avtomobilski odbijači takrat ščitijo vozilo in poskrbijo zlasti za to, da potniki v vozilu in karoserija ostane cela.
Prav zato so izumili sistem ABS, ki skrbi za varnost v takšnih primerih in za to, da kolesa kljub močnemu zaviranju ne zablokirajo kar tako. Tak sistem je na trgu že vse od leta 1978, čeprav so ga imeli sprva na voljo le nekateri avtomobili oziroma le avti dražjega cenovnega razreda, kasneje pa je sistem prišel v splošno rabo. S tem se je povečala tudi varnost na naših cestah.
Brezhibne zavore za bolj varno vožnjo
Ne glede na to, da sistem ABS poskrbi za bolj varno zaviranje in manjšo možnost, da pride do izgube nadzora nad upravljanjem avtomobila, pa lahko dobro deluje le, če je v dobrem stanju in če brezhibno delujejo tudi drugi deli sistema za zaviranje. Zato je treba zanje redno skrbeti in posamezne dele tudi menjavati, saj se sčasoma obrabijo oziroma lahko pride tudi do okvar.
Pri sistemu za bolj varno zaviranje ABS recimo najpogosteje pride do težav zaradi nedelujočih senzorjev, ki jih je treba nato očistiti ali pa zamenjati, da sistem zopet nemoteno deluje. Poleg ABS senzorjev pa lahko na delovanje sistema pogosto vplivajo tudi ABS senzorski obroči ali pa kakšen drug del sistema, zaradi katerega pride do težav.
Ne igrajte se z varnostjo!
Vsekakor so zavore preveč pomemben del avtomobila, da bi si lahko privoščili njihovo okvaro ali slabše delovanje! Takoj, ko opazite kakršen koli znak, da zavore ne delujejo tako, kot bi morale, oziroma se ob zaviranju sprožajo kakšni nenavadni zvoki, je avto treba pregledati in ugotoviti vzrok za napako.
Najverjetneje bo treba zamenjati samo kakšen manjši del, ker je prišlo do obrabe, a žal se tega nikoli ne ve, dokler se zavor in sistema ABS resnično ne pregleda in ugotovi, za kaj gre. Ko boste ugotovili vzrok, je treba popraviti napako, nato pa lahko avto spet vozite popolnoma varno in brez vsakih skrbi!