ABS senzorji za preprečevanje izgube nadzora vozila

Senzorji ABS omogočajo krmiljenje vrtečih se koles, prav tako zagotovijo prenašanje stranskih vodilnih sil, in sicer ob najmočnejšem možnem zaviranju. To je torej glavna naloga zavornega sistema ABS. Na takšen način se torej zavorna pot skrajša. Z omenjenim sistemom morajo biti obvezno opremljeni prav vsi avti, ki so bili proizvedeni v Evropski uniji.

ABS senzorji
ABS senzorji zagotavljajo neprekinjen nadzor nad vašimi kolesi

Sam sistem oziroma napravo ABS torej sestavljajo ABS senzorji vrtilne hitrosti, hidravlični agregat z ventili in elektronska krmilna enota. Obroči se nahajajo na kolesnih zavorah. Z njihovo pomočjo ABS senzorji zaznavajo in merijo vrtilno hitrost avtomobilskih koles. Senzorji nato pridobljene informacije posredujejo naprej, in sicer elektronski krmilni enoti.

Blokiranje avtomobilskih koles

Blokiranje koles na avtu pomeni, da je zdrs dosegel 100 % vrednost. Ko je zdrs v območju med 8 in 35 %, prične delovati ABS sistem. V tem območju namreč dosežete najvišjo zaviralno moč. Zavorna pot avta z vgrajenim sistemom ABS je krajša pri vožnji na suhi površini. Ker ne prihaja do blokade koles, je na srečo avta še vedno pod vašim nadzorom.

Kako preizkusiti ABS senzor

Dobro je vedeti, da če se na armaturi vašega avta prižge kontrolna lučka za sistem ABS, to kaže na potencialno okvaro sistema proti blokiranju koles. Če ABS senzorji in drugi sestavni deli zaviralnega sistema v avtu ne delujejo, je to v resnici izjemno velika nevarnost oziroma grožnja v prometu. V primeru prižiga omenjene lučke morate zato nemudoma ukrepati in obiskati servisno delavnico.

Vrste zavornih sistemov za avto

Zavorni sistemi za avto učinkovito skrbijo za aktivno varnost vozila. Njihova ključna naloga pa je, da zmanjšujejo hitrost avta oziroma tega ustavijo, ko je to nujno potrebno. To preprečuje, da bi se zaustavljeni avto premaknil sam od sebe.

Podobne teme: