Kaj povzroči izgubo digitalnih vsebin na spominskem mediju?

Novejši spominski mediji postajajo vedno bolj zanesljivi. Prenesejo lahko vibracije in tudi nestabilno delovanje računalnika do velike mere. Niso pa seveda neuničljivi. Zato je reševanje podatkov iz hard diska še vedno pogosto potrebno, ko se nam računalnik noče prižgati ali pa izkusimo druge težave. Pomembno je, da se zavedamo ključnih elementov, ki povzročajo omenjene težave. Enako pomembno je tudi, da izdelujemo varnostne kopije ključnih elementov na našem računalniku, kot so slike, glasbene datoteke, pisarniške datoteke, gesla in podobno.

Klasični magnetni diski so občutljivi spominski mediji

Kljub svoji zastareli obliki in tehnologiji so klasični mehanični diski še vedno izredno popularni. To je tudi zato, ker so ugodni za nakup in delujejo zanesljivo. Primerni so za manj in bolj zahtevne uporabnike, saj so hitri, imajo veliko kapaciteto spomina in delujejo z modernimi operacijskimi sistemi.

reševanje podatkov iz hard diska pri starejših računalnikih.
Novejši spominski mediji postajajo vedno bolj zanesljivi, klasični mehanični diski pa so še vedno izredno popularni, zato je reševanje podatkov iz hard diska pogosto potrebno pri starejših računalnikih.

Veliko ljudi pa se ne zaveda, da so klasični diski občutljivi na vročino, vibracije, vlago, električne udare in druge elemente. Zato se lahko nepričakovano pokvarijo, če imamo težave v računalniku, vendar se tega ne zavedamo. Zato je reševanje podatkov iz hard diska pogosto potrebno pri starejših računalnikih. Ni pa neobičajno, da se okvarijo tudi v novejših sistemih, ki delujejo s previsoko vročino ali v neprimernih okoljih.

SSD diski se kvarijo v enakem številu kot klasični mehanski spominski mediji

Zadnja leta so v izrednem porastu SSD spominski mediji, saj so izredno hitri pri delovanju. Hitrost branja in pisanja podatkov je tudi do 10-krat in več višja od klasičnih mehaničnih medijev za shranjevanje podatkov. Neobčutljivi so tudi na manjše vibracije in fizične udarce. Kljub temu pa se kvarijo v enakem številu kot drugi spominski mediji, saj so občutljivi na vročino. Imajo tudi omejeno število branj in zapisov podatkov v vgrajene spominske celice.

Tako se lahko vsakemu uporabniku zgodi, da potrebuje reševanje podatkov iz hard diska, kot tudi SSD-ja. V vsakem primeru je najbolje, da se računalnik odnese k strokovnjakom čim prej, saj je tako najvišja možnost uspešne povrnitve vseh ključnih informacij iz spominskih medijev.

Glavni povzročitelji okvare spominskih medijev

Pomembno se je zavedati, da so vse računalniške naprave občutljive na prah, električne udare, vročino in podobno. Glavni povzročitelji okvar računalnika so vročina, vlaga, previsoka električna napetost, električni udari in podobno. Potrebno pa se je tudi zavedati, da spominski mediji po pretečenem roku petih let postanejo nezanesljivi. 

Kako poteka reševanje podatkov iz hard diska?

Priporočeno je, da vedno izdelujemo varnostne kopije ključnih podatkov. Dovolj je, če posnamemo ključne informacije na USB ključ, zunanji trdi disk, drug računalnik in podobno. Zelo dobro rešitev pa predstavlja NAS Synology sistem, ki je namenjen hranjenju podatkov vseh vrst in tudi izdelavi varnostnih kopij. Če imamo izdelane varnostne kopije, bo reševanje podatkov iz hard diska pogosto veliko hitreje ali pa celo ne bo potrebno. Zato je ključnega pomena, da imamo vedno rezervni načrt, če pride do okvare našega računalnika.

Podobne teme: