Navigacijske naprave vas pripeljejo varno do cilja

Navigacijske naprave bodo vse bolj pomembne!
Naslov je v resnici malce neiskren. Sliši se, kot da če ste šli na pot s pomočjo navigacijske naprave, da se vam pa ne more prav nič zgoditi. Ampak temu žal ni tako. Tudi, ko bomo enkrat že sedeli v avtonomnih vozilih in bodo ta skrbela, da bomo na poti bolj varni in da bo manjša možnost za prometno nezgodo, temu še vedno ne bo tako. A avtonomna vozila v resnici prihajajo in to hitreje, kot si marsikdo misli.Navigacijske napraveKot računalničarja me skrbi varnostni vidik, prej kot karkoli drugega. Računalnike poznam dovolj dobro, da vem, da lahko zaupam navigaciji, senzorjem, elektroniki in vsem napravam, ki bi me varno pripeljale do cilja. Če čemu ne zaupam, so to ljudje. Ne mislim sedaj na tiste, ki bi lahko karkoli slabo napravili, ampak na tiste, ki bi lahko v programe posegali.
Navigacijske naprave bodo izjemno pomembne pri varni vožnji avtonomnih vozil. Marsikdo si niti ne zna predstavljati kako zelo in kaj vse je v ozadju. A navigacijske naprave (wayteq.si) ne bodo edine, saj kot sem že omenil, bo vozilo varovalo tudi kup različnih senzorjev. Vendar pa bodo verjetno nekako vsi krmiljeni s pomočjo osrednjega računalnika in prva težava je ta, da se lahko programe vedno preprogramira. Upam, da vas še nisem prestrašil, a morda vas bom sedaj.

V avtomobilih bomo surfali po internetu

Kam drugam boste želeli biti v bodoče povezani, če boste med vožnjo vašega vozila imeli čas? Ne bo vam treba paziti na cesto, kar pomeni, da si boste lahko ogledali kak film, se pogovarjali in podobno, a že tako največ ljudi med vožnjo uporablja mobilni telefon in to ne samo za klice, ampak tudi za uporabo interneta. Le ta postaja vse hitrejši in vse dostopnejši, razvija pa se nova generacija, ki bo uspešno delovala tudi med premikanjem vozil pri visokih hitrostih, celo na super hitrih vlakih pri hitrostih nad 500 kilometri na uro.
A vendarle se vrnimo k vozilom, ki se vozijo s pomočjo navigacijske naprave in množice senzorjev. Nevarnost hekerjev in cyber terorizma je vse večja in v naslednji letih ali desetletjih se bo samo še povečevala, kajti naša življenja bodo vse bolj odvisna od tehničnih naprav. Skoraj vsak nadzor se že danes opravlja preko računalnika in če je računalnik priključen na internet, je mogoče ta isti nadzor spremeniti po lastni volji. Raje si ne predstavljamo, kako bi se zaključila zgodba, če bi nekdo spremenil zemljevid s pomočjo katerega se vozila premikajo po avtocesti in narisal cesto, ki pelje nekam v prepad ali v morje. Vozila bi se lahko množično pričela zaletavati, saj bi se senzorji lahko izklopili na daljavo. Sliši se kot znanstvena fantastika, ampak v bodoče bo treba biti zelo pazljiv pri tem, kdaj se lahko napravi v katero je mogoče vdreti, zaupa življenja ljudi.
https://www.youtube.com/watch?v=cZke2bv8JCo

Podobne teme: