Stari mestni zemljevid za ljubitelje kartografije
Razumevanje postavitve prostora v katerem živimo je igralo ključno vlogo za človeštvo še pred začetkom civilizacije. Naši predniki so risali primitivne zemljevide v notranjosti jam, na kamne tablice in podobno. To so bili zgodnji začetki kartografije, ki je dandanes nujna za razumevanje postavitve različnih zgradb v določenem okolju. Stari mestni zemljevidi razkrivajo kako so včasih bile postavljen zgradbe in tudi kako so ljudje živeli. Zato nosijo pomembno kulturno in zgodovinsko vrednost. Obenem pa burijo domišljijo o tem, kako so živeli naši stari očetje in mame, ter kako so imeli organizirano življenje znotraj mesta, kjer so prebivali.
Kazalo strani:
Mestni zemljevid za vizualizacijo življenja včasih
Življenje še nekaj sto let nazaj je bilo popolnoma drugačno temu danes. Znano je, da so prvi mestni zemljevidi bili narejeni že tisoče let nazaj. Nekateri tudi vsebujejo podrobne risbe naravnega okolja vključno s hribi, gorami in drugimi naravnimi strukturami. Zato so lahko odličen način za spoznanje karakterja ljudi in njihovega načina življenja mnogo tisoče let v preteklosti.
Prve bolj napredne mestne zemljevide so ustvarili Grki. Na papir so narisali različne podobne rek, gozdov, mest in različnih pomembnih struktur. Dejansko pa so omenjene zemljevide narisali tako, da so poslušali oziroma upoštevali zgodbe raziskovalcev, trgovcev, vojakov in drugih oseb, ki so pogosto potovale.
Stari zemljevid mesta je bil ključen za arhitekte
Stare civilizacije so kmalu spoznale, da potrebujejo bolj podroben načrt pri širitvi svojih mest. Zato je postal zemljevid mesta ključni element za načrtovanje prihodnih projektov. Arhitekti so jih uporabljali in dopolnjevali neprestano. Imeli pa so tudi zelo pomemben pomen za vojaške potrebe, saj so bile vidne možne šibke točke za napad sovražne vojske ali plemen.
Stari zemljevid mesta pa je bil tudi ključen za razdelitev bivalnega okolja za prihodnje načrte gradenj za potrebe generalne populacije, vojske, vladnih stavb in podobno.
Leta 1736 je Italijanski arhitekt po imenu Giovanni Battista Nolli ustvaril prvi zemljevid Rima, kjer so bili prikazani vsi javni prostori, zgradbe, prostori med zasebnimi zgradbami in podobno. Omenjen zemljevid mesta je prikazan v črno-belem stilu risanja. Beli prostori označujejo javne površine kot so ceste, zato je lažje razumeti, kako pretočno je celotno urbano okolje.
Razumevanje zgodovine skozi zemljevid mesta
Skoraj vsako mesto ima bogato zgodovino. Zanimivo dejstvo je, da se je skozi čas praktično vsako manjše ali večje urbano okolje močno spremenilo. Zato je star zemljevid mesta lahko odličen način za učenje zgodovine. Že s samim pogledom na zemljevid je mogoče videti, kakšno je bilo življenje včasih. Veliko je prepuščeno domišljiji, vendar je vseeno mogoče opaziti, kako močno se je struktura mesta spremenila v nekaj sto ali tisoče letih.
Okoli leta 1700 se je pričel razvoj kartografije. Zato so tudi zemljevidi mest bolj podrobni in prikazujejo številne zanimivosti. Omenjena lastnost jih naredi zanimive za preučevanje, neglede na to, če poznamo zgodovino mesta ali ne. S poznavanjem zgodovine določenega mesta, pa lahko preko zemljevida dobimo dejansko sliko, kako je potekalo življenje več sto ali celo tisoče let nazaj.