Odškodnina za poškodbo je pravica ob škodnem dogodku
Odškodnina za poškodbo se lahko zahteva takrat, kadar pride do nekega škodnega dogodka. To je prvi pogoj, da lahko sploh začnemo razmišljati o izplačilu odškodnine za poškodbo. In kaj sploh je škodni dogodek? Običajno je to nesreča, pri kateri je bilo dokazano nedovoljeno ravnanje povzročitelja, med njima pa mora biti vzročna povezava. Pri tem se predvideva, da je odgovornost za nezgodo na strani povzročitelja.
Poškodba se lahko zgodi v različnih situacijah, lahko gre za prometne nesreče, nezgode na delovnem mestu, nezgode na javnih ali zasebnih površinah. V vseh teh situacijah lahko pride do različno težkih poškodb, zaradi česar vam pripada odškodnina za poškodbo.
Kazalo strani:
Skrb za javne površine
Verjetno ste že velikokrat v trgovskih centrih opazili opozorilne znake o spolzki površini, kar je le eden od ukrepov s katerimi se trgovski centri zaščitijo v primeru padca na takšnih površinah. Kadar se na primer poškodba zgodi na javnih površinah, javnih ustanovah, trgovski centrih in drugih javnih objektih, potem ste upravičeni do odškodnine.
Seveda je potrebno pred tem dokazati, da skrb za javno površino ni bila ustrezna in je prišlo do nesreče zaradi malomarnosti lastnikov. V tem primeru je potrebno nesrečo takoj prijaviti odgovorni osebi ali policiji in narediti zapisnik. Pri opisu dogodka je dobrodošlo tudi mnenje prič ali pa fotografije s kraja nezgode.
Odškodnina za poškodbo je izplačana s strani zavarovalnice
V primeru, da je bila dokazana odgovornost lastnika, se izplača odškodnina za poškodbo, katere višini je odvisna od teže telesnih poškodb. Večje kot so poškodbe, višje je izplačilo.
Vendar pa vam odškodnine za poškodbo običajno ne izplača lastnik, ampak zavarovalnica pri kateri ima zavarovano civilno odgovornost. V vseh teh primerih se tako tudi zahtevek za odškodnino naslovi na zavarovalnico, ki mora izplačati primerno visok znesek.