Fiksiranje proteze z implantati zgoraj ali spodaj
Protezo dandanes nimajo zgolj starostniki, temveč ima delno ali popolno protezo čedalje mlajša populacija. Temu je tako zaradi bolezni ali morebitne nesreče. V vsakem primeru so na voljo različne rešitve problema. Lahko se odločimo za kratkotrajno rešitev s snemljivimi mostički, ali pa za dolgotrajno rešitev z nameščanjem implantatov. Mladi se raje odločajo za implantate, saj mostički poškodujejo tudi zdrave zobe. Namestitev namreč zahteva brušenje in zoženje okoliških zob, da se nanje namesti mostiček. Sami implantati tega ne zahtevajo. Za namestitev potrebujemo samo prostor, kjer je bil včasih zob. Okoliški zobje pri nameščanju niso poškodovani.
Kazalo strani:
Kako izgledajo implantati?
Zobni vsadki oziroma implantati so valjasto oblikovani in podobne oblike, kot vaše obstoječe zobne korenine. Povečini so narejeni iz titana, katerega naše telo ne zavrača. V kost se vstavijo titanijevi vijaki, na katere se kasneje namestijo zobne krone. Postopek je neboleč, saj poteka v lokalni anesteziji. Zobni kirurg prereže dlesen in pripravi kost na vsaditev titanija. V kost se privijejo zobni implantati, nato pa se dlesen zapre s šivi. Celjenje poteka približno tri do šest mesecev. Mlajšim generacijam se dlesen hitreje zaceli, starejši pa potrebujejo okoli pol leta. Med zdravljenjem se področja ne sme obremenjevati, saj slednje otežuje zdravljenje. Kasneje kirurg odpre sluznico in prične z izdelavo protetike.
Pogoji za namestitev
Zdravstveno stanje pacienta je, preden se namestijo implantati, pod drobnogledom. Zdravnik ne bo namestil protetike pacientom z diabetisom, krvnimi boleznimi, osteroporozo in rakom. V kolikor ste podvrženi dolgotrajnejšem zdravljenju določene bolezni, boste morali počakati najprej na konec terapij, preden dobite protetične nadomestke. Zavrnjena je namestitev tudi pacientom s psihičnim težavam, alkoholizmom ali odvisnostjo od opojnih substanc. V kolikor ste zdravi, potem boste hitro prejeli termin za namestitev.
Fiksiranje proteze zgoraj ali spodaj
Protezo lahko enostavno fiksirate z implantati tako zgoraj, kot tudi spodaj. Fiksiranje je možno na delni ali popolni protezi. Pri snemni različici ne pride do popolne fiksacije, saj je namen snemne proteze njena snemljivost. Pri fiksni in nesnemljivi različici, pa kirurg na enem ali večih mestih naredi en ali več vsadkov. Sami implantati namreč dodobra fiksirajo protezo in preprečujejo njen zdrs med jedjo.